label printer, industrial printer, thermal transfer, 24 dots/mm (600 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 104 mm, roll diameter (max.): 203mm, speed (max.): 152 mm/s, USB, RS232, Bluetooth, Ethernet (10/100/1000 Mbit), emulation: ZPL, ZPLII, XML, RAM: 1 GB, Flash: 2GB, display (touch screen, colour), real time clock, RFID, incl.: power cable (EU, UK), order separately: interface cable